18

Kasım
2014

KALEM AŞILARDA AŞI SONRASI YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER:

Yazar: Noyan YILDIRAN  |  Kategori: Ceviz Aşı İşlemi, Ceviz Aşısı  |  Yorum: 1  |  13.039 views

(5CM < A)
(TAÇLI AĞAÇLAR İÇİN)
B: Zımbalı Kabuk Kalem Aşı (ZKKA)
(5 CM VE ÜSTÜ AĞAÇ VE DALLAR İÇİN)
(KALEM/ANAÇ ORANI(K/A)=1/5)Max
(ZKKA, ZYaKA,ZTepNA, ZTepNKA)Aşıları için.

Kullanılacak Malzemeler: ★Özel giyotin makas★Aşı bağlama çıtası★Zımba makinesi(veya çivi=L>8CM)★Elastik bant.

1- AŞILAMA İŞLEMİNDEN YAKLAŞIK 10-25 GÜN SONRA(Kİ ; BU SÜRE İKLİMLE ÇOK ALAKALIDIR) AŞI KALEMLERİ SÜRMEYE BAŞLAYACAKTIR. SÜRME İŞLEMİ SIRASINDA, HAVA SICAKLIĞI VE ÖZELLİKLE DE GÜNEŞLENME ŞİDDETİ, MEVSİM NORMALLERİNİN ÇOK ÜZERİNE ÇIKAR İSE, % 95’LİK GÖLGELEME  FİLESİ İLE SÜRGÜN ETRAFI ÖRTÜLMELİDİR.  

2- AŞI BÖLGESİ ALTINDAKİ , ANACIN GÜNEY TARAFINDAN VE AŞININ  EN AZ 30-40 CM ALTINDAN ÇIKACAK YOZLARDAN GÜÇLÜ VE DİK BÜYÜYEN 1-2 ADETİ  BIRAKILMALIDIR. GERİ KALAN YOZLARIN TÜMÜNÜN TEMİZLİĞİ YAPILMALI VE SEZON BOYUNCA AŞI ALTI YOZ TEMİZLİĞİ TAKİP EDİLMELİDİR.  

3- ANACIN GÜNEY TARAFINDAN ÇIKACAK  YOZLARDAN, GÜÇLÜ OLAN VE DİK BÜYÜYEN BU 1-2 ADET AŞI BAĞLAMA YOZU, HIZLA BÜYÜYEN AŞI SÜRGÜNLERİNİN 60-70 CM BOYLARINA  GELİNCE, BAĞLANMASI İŞİNDE LAZIM OLACAKTIR. BIRAKILAN BU AŞI BAĞLAMA YOZLARI, ÇOK CANSIZ VE DÜZGÜN DEĞİL İSE BU YOZLAR ÇOK GÜÇLENMEYECEK ŞEKİLDE KONTROL ALTINDA TUTULARAK YİNE DE  BIRAKILMALI VE AĞACA  5 CM X 5 CM X 150 CM EBADINDA BİR AŞI BAĞLAMA ÇITASI  MUTLAKA ÇAKILMALIDIR.  

4- BIRAKILAN BU GÜÇLÜ  VE DİK BÜYÜYEN AŞI BAĞLAMA YOZLARI, 80-100 CM BOYUNA ULAŞINCA, YOZ SÜRGÜNÜ  TEPE KESİMİ YAPILARAK, DAHA FAZLA UZAMASINA VE DAHA FAZLA GÜÇLENMESİNE İZİN VERİLMEMELİDİR. GEREK BIRAKILAN AŞI BAĞLAMA YOZLARI VE GEREKSE DE AŞI DAL  KESİ İŞLEMİNDE  BIRAKILAN HAVA DALINDA GELİŞECEK  SEZON SÜRGÜNLERİ , BUDANARAK  SEZON BOYUNCA KONTROL ALTINDA TUTULMALIDIR.   

5- AŞILAMA İŞLEMİNDEN SONRA SÜRECEK AŞI SÜRGÜNLERİ, 60-70 CM UZUNLUĞA ULAŞINCA, KONTROLLÜ BIRAKILAN BU AŞI BAĞLAMA YOZLARINA VEYA AŞI BAĞLAMA ÇITASINA, ESNEK BİR BANTLA , AŞI SÜRGÜNLERİ ZEDELENMEYECEK ŞEKİLDE BAĞLANIR VE BU BAĞLAMA İŞLEMİ, GELİŞEN AŞI SÜRGÜNÜNÜN HER 30-40 CM’Sİ İÇİN YİNELENİR.BÖYLECE, ANACIN GÜCÜNDEN DOLAYI ÇOK HIZLI BÜYÜYEN AŞI SÜRGÜNLERİNİN RÜZGARDAN VE DİĞER ETKENLERDEN  DOLAYI KIRILMASI ENGELLENMİŞ OLACAKTIR.  

6- ANACIN GÜCÜNDEN DOLAYI ÇOK HIZLI BÜYÜYEN AŞI SÜRGÜNLERİNİN, AĞAÇ TAÇ İÇİNE DOĞRU UZAYAN SÜRGÜNLERİ,  DİBİNDEN 2-3 GÖZ KALACAK ŞEKİLDE BUDANMALIDIR.  

7- HIZLA BÜYÜYEN AŞI SÜRGÜNLERİ, 100-120 CM UZUNLUĞA ULAŞINCA, SÜRGÜN UCU, SÜRGÜN TEPE NOKTASININ 30-40 CM ALTINDAN KESİLMELİDİR.BU İŞLEMDEKİ AMAÇ, AŞI SÜRGÜNÜNÜN YAN DAL VERMESİNİ TEŞVİK ETMEKTİR. ( UÇ KESİMİ YAPILMAZ İSE, AŞI SÜRGÜNÜ SEZON SONUNDA 3-4  MT GİBİ GEREKSİZ BİR UZUNLUĞA ULAŞACAKTIR)  

8- AŞI SÜRGÜNÜ TEPE KESİMİ YAPILMIŞ  AŞI SÜRGÜNLERİNDEN ÇIKACAK OLAN YAN DALLARIN DA ÇOK UZAMASINA İZİN VERİLMEDEN, YİNE 7.NCİ MADDEDE YAZILI BOYUTLARDAKİ İŞLEM UYGULANIR.  

9- “7 VE 8.NCİ” MADDEDE YAZILI İŞLEMLER, AĞUSTOS AYININ BAŞINA KADAR TAKİP EDİLEREK , YENİ AĞACIMIZDAKİ AŞI SÜRGÜNLERİNİN EN AZ 40-50 ADET YANDAL VERMESİ SAĞLANMALIDIR.  

10- AŞI İŞLEMİNDEN YAKLAŞIK 60-70 GÜN SONRA, STREÇ FİLM MALZEMESİ TEMİZLENİR VE ÇIKARILIR.  

11- AŞI UYGULAMASI YAPILMIŞ ANAÇ VE DAL KESİM YÜZEYLERİ TAKİP EDİLEREK, ÇÜRÜMELERİNE ENGEL OLUNMALIDIR.  

12- AĞAÇ ÜZERİNDE BIRAKILMIŞ GEREK HAVA DALI VE GEREKSE DE AŞI BAĞLAMA YOZLARI, MÜTEAKİP YILIN BAHAR DÖNEMİNDE TAMAMEN KESİLEREK, KESİ YÜZEYLERİNE MACUN SÜRÜLMELİDİR. AĞACA ÇAKILAN AŞI BAĞLAMA ÇITASI DA BU DÖNEMDE SÖKÜLÜR.  
NOT: KÜÇÜK BİR İHTİMAL DE OLSA, YAPILAN AŞI KALEMLERİNİN TUTMAMASI DURUMUNDA, ÇIKACAK GÜÇLÜ VE DÜZGÜN YOZLARA,BAHAR AŞI DÖNEMİ GEÇMEDEN; ” ZTePNA, ZTepNKA, ZYoGA ” AŞILARI YAPILABİLİR.

image

NOT: BAŞARILI BİR AŞI UYGULAMASI YAPABİLMENİZ İÇİN ” CEVİZ AŞI KURSU’muza ” KATILINIZ.
BİLGİ İÇİN ” CEVİZ AŞI EĞİTİM KURSU” SAYFAMIZDAKİ YÖNLENDİRMELERE UYARAK İRTİBATA GEÇEBİLİRSİNİZ.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.1/10 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
KALEM AŞILARDA AŞI SONRASI YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER:, 8.1 out of 10 based on 7 ratings

yorumlar:

1 Yorum Yapılmış!

  Fikret Kaldır

  Oca 12, 2016

  Çok değerli çalışmalarınız için sizlere teşekkür ederim başarılarınızın ve bilgilendirmelerinizin devamını dilerim.ancak dilcikli ingiliz aşısından hiç bahsetmemişsiniz cevizde başarı oranı düşük diye mi böyle davrandınız acaba???saygılar…..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  Cevapla

yorum yapmak ister misin?

DİJİTAL CEVİZ KİTABI© Tüm Hakları Saklıdır - Ceviz | Ceviz Hakkında Herşey
Yazılar ve resimler kaynak belirtilse dahi kullanılamaz.

Ceviz Yetiştiriciliği Ceviz Hakkında Ceviz Hakkında Ceviz Genel
Wordpress alexa bilgilerim Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!