Bir ceviz bahçesinde, yapılabilecek işlerden biri de ÇİT BİTKİSİ, dikmektir.

Ayrıca, ara ziraat yapmanın da bazı kriterleri vardır.

 

Ekteki fotolarda görüldüğü üzere;

Önemi: ceviz bahçemizin sınırlarında dikilebilecek bitkilerden en önemlisi, KUŞBURNU’dur. Çit bitkisini dikmenin ve ara ziraat yapmanın ana kriteri, sulama suyunun YETERLİ debide olmasıdır.Ceviz bahçesinin sulama suyu ihtiyacını karşılayabiliyor ve ilave olarak sulama suyu  kalıyor  ise ancak çit bitkisi dikimini ve ara ziraat yapmayı düşünebiliriz.Zira; aynı sulama rejimi ve bakım programı çit bitkisine ve ara ziraat bitkisine de uygulanacaktır. İkinci kriter ise, çok bakım ve özellikle işçilik istememesi gereğidir.Bu kriter, zamanımızın ve enerjimizin büyük kısmını ceviz haricindeki bitkilere harcamamıza neden olacaktır ki; bu durumda AMAÇ’tan uzaklaşılmış olur. Diğer bir kriter de, ekonomik değerinin olmasıdır.Ülkemiz genelinin  iklimine uygunluk da dahili bütün bu kriterleri, KUŞBURNU yerine getirebilmektedir.

Not: çit bitkilerinin diğer bir yararı da, rüzgar perdesi oluşturmasıdır.Oluşan bu perde, aynı zamanda komşu bahçelerden gelebilecek, zararlı ilaçlama kalıntılarının, ceviz bahçesine girmesini engelleyecektir.

Not:ayrıca, çit bitkisi ve ara ziraat için seçilecek bitkilerin , vejetasyon süresi ve bakım programı süreçlerinin, cevizinkine yakın olması, ara ziraat başarımızı arttıran bir etkendir.

Not: foto sıra no:2‘de,ceviz sıraları arasında, ara ziraat bitkisi olarak, biber dikilmiş, ancak bakımının hassas ve işçiliğinin çok fazla olmasından dolayı, umulan fayda elde edilememiştir.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.6/10 (13 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
CEVİZ BAHÇESİ ETRAFI İÇİN ÇİT BİTKİLERİ ve ARA ZİRAAT YAPMANIN KRİTERLERİ NELERDİR ?, 6.6 out of 10 based on 13 ratings

yorumlar:

Hiç Yorum Yapılmamış!

yorum yapmak ister misin?

DİJİTAL CEVİZ KİTABI© Tüm Hakları Saklıdır - Ceviz | Ceviz Hakkında Herşey
Yazılar ve resimler kaynak belirtilse dahi kullanılamaz.

Ceviz Yetiştiriciliği Ceviz Hakkında Ceviz Hakkında Ceviz Genel
Wordpress alexa bilgilerim Creative Commons v3 ile Lisanslanmıştır!